مشاهده خبر

روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا

رئیس مرکز صبا: انیمیشن "ظهور" و "بانویی از بهشت" ساخته می‌شود

مجموعه‌ای مذهبی با محوریت امام‌شناسی و مجموعه دیگری تحت عنوان بانویی از بهشت که به چهار شخصیت از بانوان برجسته الهی می‌پردازد و نیز مجموعه‌ای عظیم درباره ظهور و صدر اسلام در دستور تحقیق و نگارش قرار دارد.

یکی از انتقاداتی که نسبت به سینما و تلویزیون وجود دارد مفهوم و محتوای عاشورا و فرهنگ عاشورا است. در صورتی که اگر فیلم‌هایی با موضوع قیام عاشورا و دینی و مذهبی ساخته شوند بیشتر به کودکان و نوجوانان ما می‌آموزد راه و رسمِ انسانیت چیست و آدرسِ درستی از اخلاق‌مداری به جامعه می‌دهد.

البته در تلویزیون و سینما کارهایی هم ساخته شده که به تعداد انگشتانِ دست نمی‌رسد. در این میان انیمیشن سینمایی به نام "ناسور" که روایتی از واقعه عاشورا است، ساخته شد یا انیمیشنی درباره یاران امام حسین(ع). یکی از قالب‌های نمایشی که به بهترین شکلِ ممکن کاربرد دارد مخصوصاً برای کودکان و نوجوانان که بیشتر تماشاگر این گونه نمایشی‌اند.

وقتی «شکراً یا حسین» با صدای باسم کربلایی در فضای مجازی منتشر شد همه می‌دیدند و کسی به ایرانی بودن این انیمیشن توجه نکرد، حتی در آن مجلس عزاداری که این کار را می‌دیدند و از تماشای آن لذت می‌بردند اما نمی‌دانستند این محصول فرهنگی کار یک گروه ایرانی است.

این گونه نمایشی (انیمیشن) امروز نه تنها برای رده‌های سنی کودک و نوجوان، بلکه جوانان و حتی بزرگسالان کاربرد دارد.

با محمدرحیم لیوانی رئیس مرکز صبا که به تازگی بهبود پیدا کرده و چند صباحی گرفتارِ بیماری کرونا شده بود؛ همکلام شدیم و او به چند سؤال ما درباره اینکه صحبت‌هایی شده بود درباره ساختِ انیمیشنِ "مختارنامه" و یا کارهایی درباره "امام حسین(ع)" و واقعه عاشورا پاسخ داد:

* یکی از قالب‌های نمایشی که خیلی بیننده دارد انیمیشن است. آیا سریالی درباره امام حسین(ع) ساخته‌اید یا مثلاً گفته می‌شود انیمیشن "مختارنامه" صحت دارد و به سراغِ این نوستالژی‌بازی‌ها برای مخاطب رفته‌اید؟

در خصوص واقعه کربلا و حماسه حسینی در قالب پویانمایی آثار بسیاری ساخته شده چه در قالب مجموعه و چه در قالب انیمیشن‌های کوتاه؛ البته مخاطب همه این تولیدات صرفاً کودک و نوجوان نبوده و بسیاری از این آثار مخاطب عام و بزرگسال هم داشته‌اند اما با توجه به بزرگی و عظمت حماسه حسینی و شور و اعتقاد قلبی تولیدکنندگان انیمیشن و احساس مسئولیتی که همواره در بسط و گسترش فرهنگ عاشورا احساس می‌کرده‌اند باعث شده این موضوع همیشه در دستور کار تولید باشد.

در طول سال‌های گذشته نیز آثار خوبی به خصوص در قالب اثر کوتاه  تولید و پخش شده که برخی از نظر هنری واقعاً قابل توجه بوده و در جشنواره‌ها هم مورد توجه ویژه واقع شده‌اند.البته در مورد تولیدات میان برنامه و تصویرگری نوحه‌ها و اشعار هم تولیدات بسیاری انجام شده که همه‌ساله شاهد پخش آنهاییم.

البته فعلاً بازسازی اثری مثل "مختارنامه" شاید در دستور کار نباشد اما مجموعه‌ای مذهبی با محوریت امام‌شناسی و مجموعه دیگری تحت عنوان بانویی از بهشت که به چهار شخصیت از بانوان برجسته الهی می‌پردازد و نیز مجموعه‌ای عظیم درباره ظهور و صدر اسلام در دستور تحقیق و نگارش قرار دارد.

* کارهایی که درباره یاران امام حسین(ع) ساخته شده و یا در دستور کار دارید بسازید؟

من تعبیر غفلت یا کم‌کاری را در خصوص فرهنگ عاشورا  نمی‌پسندم چون این فرهنگ با وجود همه ما عجین است و خود را موظف به اشاعه آن، بسط و گسترش فرهنگ ایثار جهاد و شهادت می‌دانیم. از سویی بسط این فرهنگ صرفاً در ساخت کارهای مستقیم و تاریخی متجلی نمی‌شود و در بسیاری از آثار با مضامین انسانی، مذهبی و دفاع مقدس و...به گسترش این فرهنگ که از حرکت عظیم امام حسین(ع) منبعث شده پرداخته می‌شود.

اما اگر منظور اندک بودن حجم  تولیدات تاریخی که به اصل واقعه کربلا می‌پردازد، باشد به نوعی شاید درست باشد اما علت اصلی سختی کار مستقیم در این حوزه و نیاز به سرمایه‌گذاری وسیع در این زمینه است که کمتر امکان آن فراهم می‌شود.

واقعیت این است که عظمت قیام حسینی و عمق عشق شیعیان جهان و به خصوص ایرانیان به امام حسین(ع)  آن‌قدر زیاد است که تولیدکنندگان معمولاً بسیار با وسواس سراغ روایت‌هایی از آن می‌روند.البته در سال‌های اخیر هم شاهد بوده‌ایم که برخی از تولیدات برای مثال در سینما با واکنش‌هایی روبرو شده‌اند و حساسیت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است. می‌خواهم بگویم کم‌کاری موضوعیت ندارد و صرفاً عظمت موضوع باعث شده تولیدات با وسواس و گزیده انجام شود.

* محرم و امام حسین(ع) را برای مخاطبان کودک و نوجوان چطور می‌تواند تلویزیون جا بیندازد و القاء کند؟

مسلماً توصیف و نمایش حماسه حسینی در تلویزیون برای کودک و نوجوان با مخاطب بزرگسال بسیار متفاوت است و ظرافت‌های بسیاری می‌طلبد هرچند بچه‌های ایرانی از خردسالی با نوای نوحه و ماه محرم و دسته‌جات عزاداری به‌طور طبیعی آشنا می‌شوند و این فرهنگ  عاشورا را جزئی از فرهنگ عمومی ما ساخته اما در تولیدات تلویزیونی قاعدتاً نیاز به دقت بیشتر در ارائه فلسفه عاشورا برای تبیین و روشن شدن ذهن کودکیم که آنچه در هیئت‌ها و دسته‌جات حسینی به عنوان شور حسینی می‌آموزد با شعور حسینی و فلسفه قیام امام حسین(ع) نیز همراه شود تا  عمق‌بخشی قیام حسینی در ذهن کودک اتفاق بیفتد.

* خودتان به عنوان رئیس مرکز صبا دوست داشتید چه انیمیشن‌هایی را در این حوزه بسازید که محقق شده و در دستور کار دارید و یا منتظر حمایتش هستید؟

یکی از آرزوهایم ساخت  خود واقعه عاشورا است که امیدوارم روزی از نظر سرمایه‌های مادی و معنوی و نیز هنری و تکنیکی به جایی برسیم که بتوانیم این دین بزرگ را ادا کنیم و حق مطلب را به‌جا بیاوریم اما در حال حاضر هم پروژه‌ بسیار مهمی در دست داریم که ان‌شاءالله زمینه‌ تولید این آرزوی دیرینه را فراهم خواهد کرد با تأکیداتی که معاون سیما و رئیس سازمان در خصوص تولیدات مذهبی به خصوص امام‌شناسی دارند امیدوارم شاهد تولیدات خوبی در این حوزه باشیم.

آخرین اخبار

"باغ قصه ها" در شبکه پویا ورود" کلیله و دوستان " به شبکه نهال نمایش ۷ انیمیشن در روزهای هفته‌ ملی کودک «نقاش کوچولو» در قاب پویا‎‎ مجموعه پویانمایی «دشت پر ماجرا» به مرحله تولید رسید انیمیشن « آقا معلم و بچه ها» در شبکه پویا‎‎ شبکه نهال میزبان «کلاس اولی‌ها» شد درخشش انیمیشن ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کمیک یونان پلاک را از شبکه نهال ببینید پاییزی رنگارنگ با برنامه های متنوع « مرکز پویانمایی صبا » "محله سبزیجات" روی انتن شبکه نهال «این چیه 5» در قاب شبکه نهال‎ ورود «سارا و سامان2» به شبکه پویا «شبکه کوچک» در شبکه نشاط و سرگرمی هوشیار با «جعبه‌های جورواجور» به شبکه پویا رسید تولید مجموعه های 100 قسمتی در مرکز پویانمایی صبا رئیس مرکز صبا: انیمیشن "ظهور" و "بانویی از بهشت" ساخته می‌شود همسایگان جنگل در قاب شبکه نهال جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کیمرا به انیمیشن ایرانی رسید «شکرستان» پیشگویی هم می‌کند؟ جهش تولید با پویانمایی «مهارت های زندگی» دنیای کودکان با قصه‌ها و ضرب مثلهای «مثل نامه و پند پارسی» .موفقیت مرکز پویانمایی صبا در جذب مخاطبان در بهار و تابستان 1400‎‎ انتشار نظرسنجی مرکز تحقیقات از کودکان و نوجوانان درباره برنامه‌های سیما در بهار 1400 انیمیشن «پیامبران» در قاب شبکه پویا رئیس مرکز پویانمایی صبا خبر داد: معاون سیما تاکید کرد: نسیم در «شکرستان» می وزد آرزوهای عجیب کودکانه در انیمیشن میچکا «همه جوره ماجرا»در قاب شبکه پویا دورهمی حیوانات در «دنیایی آبی‎‎» ماجراهای هوشیار با «جعبه های جورواجور» «جنگل فندق» آماده پخش شد‎‎ «رعنا دختر دهقان» در قاب امید‎ معاون سیما از پخش برنامه های گسترده، با نشاط و متنوع تابستانی خبر داد برنامه‌های تابستانی "مرکز پویانمای صبا" «زمامداران» هم به انتخابات رسید انتخابات به «شکرستان» رسید درخشش انیمیشن ایرانی در آمریکا حضور «آقا معلم و بچه ها» در انتخابات ماجراهای آقای شهروندی در انتخابات معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی در «گزینه» «مینا و دوستان2» به شبکه نهال رسیدند «قصه های ریرا» در قاب دو کارگردان اسکاری "انگل" انیمیشن می‌سازد «نقاش کوچولو ۲» در قاب پویا «راشل کوری» دختر جوان آمریکایی که زیر بلدوزر اسرائیلی‌ها جان داد + انیمیشن ماه رمضان با « قصه های من و آقاجان» اشتغالزایی و راهبری شغلی ویژه مددجویان از طریق تولید انیمیشن آموزشگاه تخصصی انیمیشن توسط هنرپویا راه‌اندازی شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها


کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پویانمایی صداوسیما می باشد.
© تمام حقوق این سایت متعلق به شبکه صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.