قلب خورشید

قلب خورشید

انیمیشن «قلب خورشید» روایتگر آئین فتوت ایرانیان

معرفی برنامه

 مجموعه «قلب خورشید» به تهیه کنندگی محمد حسین علمدار و کارگردانی احمد علمدار با تکنیک سه بعدی در 13 قسمت 25 دقیقه ای برای گروه سنی کود و نوجوان تولید شده است
فرهنگ پهلوانی و طریقت فتوت از گذشته های دور در سرزمین ایران رونق بسیار داشته و در طول قرنها اسطوره ها و داستانهایی فراوان پیرامون زندگی و منش پهلوانان بوجود آمده است.
چنانچه بخش بزرگی از ادبیات کهن ما به این امر اختصاص یافته که به ادبیات حماسی مشهور می باشد و میراث گرانقدر آن دوران محسوب می گردد که نمونه هایی از این حماسه ها در قالب نثر و نظم  چون سمک عیار و شاهنامه فردوسی در مقابل دیدگان ماست.
ریشه غنی فرهنگ فتوت در میان ساکنان سرزمین سیستان مشهود است بدین جهت سرزمین سیستان برای روایت داستان انتخاب شد که براساس شواهد تاریخی، مهد داستان های پهلوانی ایران زمین بوده است. ضمن آنکه سیستان زادگاه پهلوانان اسطوره ای نظیر زال و رستم و عیارانی چون یعقوب لیث نیز است. لذا می توان سیستان را مهد آیین های پهلوانی ایران به شمار آورد.
انتقال ارزش های معنوی و فرهنگ جوانمردی نهفته در ورزشهای سنتی نظیر زورخانه یکی از اهداف تولید قلب خورشید است و قهرمانان این مجموعه سلوک خود را از زورخانه ای در زرنج آغاز می کنند. اما برای رسیدن به درجه اعلا به سفری دراز می روند و در این سفر است که جوهر پهلوانی و ایین فتوت و جوانمردی در وجود آنها تبلور می یابد.
ریتم مناسب داستان و فضاسازی های صورت گرفته در قلب خورشید نقطه تمایز آن با سایر کارهای انیمیشنی است و به علت طرح مفاهیم عمیق و همچنین داستان پر از هیجان، گروه سنی هدف برای این مجموعه قشر نوجوانان است.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها


کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پویانمایی صداوسیما می باشد.
© تمام حقوق این سایت متعلق به شبکه صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.