اپلیکیشن مرکز پویا نمایی صبا
دریافت نسخه اندروید

فرهنگ سازی حفظ از آثار تاریخی در «موزه»

فرهنگ سازی حفظ از آثار تاریخی در «موزه»

تهیه‌کننده:

نادر یغماییان

کارگردان:

بهروز یغماییان

«موزه» با معرفی تمدن، فرهنگ، هنر، آداب و رسوم ایران زمین از دیرباز تا دوران معاصر، حفظ و حراست از آثار تاریخی و باستانی را فرهنگ سازی می کند

معرفی برنامه

مجموعه انیمیشن «موزه» کاری از گروه کودک مرکز پویانمایی صباست که سعی دارد با مصور سازی مباحثی پیرامون فرهنگ و تمدن ایران زمین بر حفظ و حراست از این میراث گرانبها تاکید کند.

نادر یغماییان تهیه کننده مجموعه پویانمایی «موزه» گفت: پایه ی مجموعه پویانمایی «موزه» براساس به کار بستن محتوای ضرب المثل "بار کج به منزل نمی رسد"، در کنار پرداختن به اهمیت کارگروهی برای رسیدن به اهداف مختلف در مسیر زندگی، بنا شدو شکل گرفت.

وی افزود:در بخش هایی از چهار فصل گذشته ی این مجموعه انیمیشن، با معرفی برخی موزه های تخصصی همچون موزه آبگینه، موزه پُست، موزه رضا عباسی و موزه ایران باستان سعی کردیم با به تصویر کشیدن فضای موزه ها ضمن آشنایی مخاطب با فرهنگ و تمدن این مرزو بوم و نیز افزایش اطلاعاتش پیرامون عقبه ی پرقدمت ایران، او را در راستای بازدید از این اماکن فرهنگی ترغیب نمائیم.

یغماییان در ارتباط با هدف افزوده شدن کاراکتر حافظ به این انیمیشن بیان کرد: حافظ یک نوجوان باهوش و فعال است که در بیشتر قسمت های فصل پنجم به عنوان شخصیت باهوش کاربلد و حلّال مشکلات ظاهر می شود و بسیاری از مسائل به وجود آمده در مسیر داستان را حل و فصل می کند. همچنین این کاراکتر از آن جهت به شخصیت‌های دیگر این مجموعه اضافه شد که با عملکردها و توانایی‌های خود مخاطب کودک را به خودباوری رسانده و این موضوع را در او نهادینه ساخت که خواستن، توانستن است.

تهیه کننده مجموعه پویانمایی «موزه» گفت: پیرامون فرهنگ سازی به جهت حفظ و حراست از آثار باستانی و تاریخی، کاراکتر آقای جوان که به عنوان مدیر موزه می کوشد تا با تمهیدات خاص خود همواره بر حفظ، نگهداری و پاسداری از آثار فرهنگی و هنری ایران ثابت قدم و استوار باشد.

وی درپاسخ به این سوال که «موزه» علاوه بربخش فانتزی و داستان گونه چه تمهیداتی را برای همراه کردن بیشتر مخاطب با خود اتخاذ کرده افزود: از آنجا که شخصیت های بانمک قصه یعنی رئیس و گروهش، همواره با آزمون و خطاهای طنازانه خود سعی در حل مشکلات دارند از این رو همین موضوع ضمن تلطیف فضا موقعیت‌های کمدی گونه را در مسیر روایت قصه ایجاد می کند که سبب ترغیب مخاطب در همراه شدن با موزه تا انتهای پخش کار می شود.

نادر یغماییان خاطر نشان کرد: درباره پتانسیل ادامه دار شدن «موزه» تا فصل های متمادی تصریح کرد: طبق تحقیقات نویسنده این مجموعه، هنوز آثار بسیاری در استانها، شهرها و حتی روستاهای ایران وجود دارد که در کتب درسی، برنامه های کودک ، کتاب و مجلات آنچنان که باید ، به آنها پرداخت نشده بنابراین می توان با سوژه قرار دادن آنها زمینه ای برای معرفی و مصور سازیشان ترسیم نمود

وی افزود: اطلاعات داستان در قالب یک انیمیشن دو بعدی ارائه می شود که قابلیت این را دارد که تصاویر واقعی را هم نشان دهد تا مخاطب با آن آشنا شده و اطلاعات داستان را به صورت تصویری درک کند. قابل ذکر است که در فضای مجازی و کتاب ها و انواع دیگر مدیا این اطلاعات به صورت ساده، گویا و تصویری وجود ندارد.

یغماییان در پایان از زحمات دوستان در مرکزپویانمایی صبا که همیشه پشتیبان، همفکر و یاری دهنده به گروه تولید بوده و در پیشرفت این مجموعه تا جایی که توانسته اند همکاری خود را نشان داده اند تشکر و قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی مرکز پویا نمایی صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.