مشاهده خبر

روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا

تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی "چیا" ؛ فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است

"چیا" عنوان مجموعه ،انیمیشنی از مرکز پویانمایی صبا است که به کارگردانی و تهیه کنندگی" امیرحسن سحرخیز" تولید شده است و در بخش بین الملل دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران که از ۱۴ تا ۱۸ اسفند ماه برگزار خواهد شد به نمایش درمی آید . سحر خیز می گوید : هیچ اثر نمایشی به ویژه در زمینه انیمیشن نمی‌تواند تنها به پشتوانه جلوه های بصری خود موفق و ماندگار شود چون هم اکنون با توجه به وجود رقابت نابرابر آثار داخلی در مقابل جمع انبوهی از مجموعه‌ های خارجی، مهمترین ابزار موفقیت، فیلمنامه و قصه جذاب است.

تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی "چیا" ؛

 

فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است.

 

 "چیا"  عنوان مجموعه ،انیمیشنی از مرکز پویانمایی صبا است که به کارگردانی و تهیه کنندگی" امیرحسن سحرخیز" تولید شده است و در بخش بین الملل دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران که  از ۱۴ تا ۱۸ اسفند ماه برگزار خواهد شد به نمایش درمی آید . سحر خیز می گوید : هیچ اثر نمایشی به ویژه در زمینه انیمیشن نمی‌تواند تنها به پشتوانه جلوه های بصری خود موفق و ماندگار شود چون هم اکنون با توجه به وجود رقابت نابرابر آثار داخلی در مقابل جمع انبوهی از مجموعه‌ های خارجی، مهمترین ابزار موفقیت، فیلمنامه و قصه جذاب است.

 

"امیرحسن سحرخیز "کارگردان و تهیه کننده مجموعه انیمیشن "چیا"  و رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران گفت :اولین و مهم‌ترین رویکرد مجموعه پویانمایی "چیا" استفاده از عنصر خیال در بستر فضای فانتزی، برای ایجاد جهانی متفاوت از جهان واقعی، در جهت شکستن قواعد و به کارگیری قوه تخیل در توضیح مفاهیمی است که گاه ممکن است آموزشی و خسته‌کننده به نظر برسد. ماجراجویی‌های سرگرم کننده که عمدتا در تخیل کودکان رخ می‌دهد پایه تمامی قصه‌های "چیا"است. همچنین

عنصر خیال  مهم‌ترین وجه تمایز تولیدات انیمیشن با فیلم‌های زنده یا به اصطلاح Live-Action است که در تولید انیمیشن "چیا "تلاش شده از این ویژگی به بهترین شکل بهره گرفته شود.

 

وی افزود: در انیمیشن "چیا "تلاش کرده‌ایم از نصیحت کردن مخاطب پرهیز کنیم. شخصیت‌های اصلی این مجموعه، همراه با مخاطبانشان که خردسالان هستند، به کشف جهان پیرامون خود و یادگیری موضوعات جدید می‌پردازند. چیا و دوستانش هیچکدام بدون اشتباه نیستند، اما در مسیر قصه با موضوعات و شخصیت های جدیدی آشنا می‌شوند، چیزهای زیادی فرا می‌گیرند، اشتباهاتی می کنند، به اشتباهاتشان پی می‌برند و نهایتا تلاش می کنند تا آنها را برطرف کنند. و به طور کل در ساخت مجموعه پویانمایی "چیا"تلاش کردیم تاکودکان بتوانند خود را همراه شخصیت‌های این مجموعه ببینند و نه صرفا شاهد نصایح و پند و اندرزهای آن ها باشند.

 

 

سحرخیز در پاسخ به این سوال که در تولید این انیمیشن چقدر سعی شده بر اساس نیازهای به روز و مهم مخاطب کودک  گام برداشته شود بيان کرد: در تولید این انیمیشن سعی کردیم از نظرات و دیدگاه های کارشناسان حوزه کودک و خانواده بهره گیریم  تا بتوانیم پیرامون موضوعات مهم و کلیدی در خانواده از جمله روابط بین والدین و فرزندان مباحث کاربردی و موثری را ارائه دهیم. و از آنجا موضوعات مهم و  ساختار و روابط بین افراد خانواده در دهه‌های اخیر تفاوت بسیاری کرده و ورود تکنولوژی به زندگی روزمره افراد، علاوه بر مزایایی که به همراه داشته، بسیاری چیزها را  نیز منسوخ نموده از این رو  در "چیا "تلاش کردیم به بعضی مفاهیم که حالا بسیار دور و از دست رفته به نظر می‌رسند بپردازیم.

علاوه بر این، با توجه به شرایط تحقیق، نگارش و تولید این مجموعه، که معمولا به سرعت و به روز است، امکان پرداختن به مسائل و مشکلات روز فراهم آمده است. برای مثال در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا، یکی از قسمت‌ها به این موضوع اختصاص داده شد. البته که ویژگی "چیا"، روایت، به زبان خاص خود و بهره‌مندی از جهان تخیلی کودکانه است و چنین موضوعاتی نیز در همین ساختار ارائه می‌شوند.

 

کارگردان وتهیه کننده مجموعه پویانمایی "چیا" اظهارداشت :

در تمامی قسمت‌های مجموعه "چیا"، برای حل یک مشکل و یا کشف یه موضوع جدید، به همراه شخصیت‌های اصلی قصه وارد دنیایی خیالی می‌شویم. این دنیای خیالی قواعد و قوانین جدیدی دارد که سقف آن تخیل کودکانه است. هیچ اثر نمایشی و داستانی نمی‌تواند صرفا با اتکا به جذابیت‌های بصری خود در جذب مخاطب موفقیتی کسب کند. در زمینه انیمیشن و با توجه به رقابت نابرابر آثار داخلی با حجم انبوه مجموعه‌های خارجی، مهم‌ترین ابزار موفقیت، فیلمنامه و قصه جذاب خواهد بود. در این مجموعه تلاش کرده‌ایم فارغ از توانایی‌های فنی در خلق تصاویر جذاب، قصه‌ها، به عنوان نقطه شروع و بنیان اصلی مجموعه ،مورد توجه ویژه قرار گیرند. تجربیات شخصی و واقعی نویسندگان در مسایل مختلفی که در انیمیشن" چیا" به آن‌ها می‌پردازیم مهم‌ترین سرمایه داستان است. مخاطب خردسال و کودک، مشکل‌پسند و باهوش است، و تفاوت قصه‌گویی غیر واقعی و بر اساس نیاز و سفارش را با روایت‌های صمیمی و شخصی که خود نیز پیش‌تر تجربه کرده‌است به سرعت درمی‌یابد. "چیا "روایت موضوعات و اتفاقات واقعی دنیای امروز خردسالان و کودکان است.

 

اوادامه داد: در این مجموعه کاراکترهای زنبورک و شیرابی نمادی از دوستان واقعی هستند. دوستانی که در هر شرایطی با شما و در کنار شما خواهند بود. اگرچه هیچ رابطه دوستانه‌ای بدون مشکلات، اختلاف نظر و دلخوری‌های کوچک و بزرگ نیست، اما تا زمانی که باور کنیم باید با هم درباره مشکلاتمان گفتگو داشته باشیم ، به اشتباهاتمان پی ببریم، اشتباهاتمان را بپذیریم و در جبران آن‌ها بکوشیم، دوستی‌ها عمیق‌تر و مستحکم‌تر خواهند شد. بنابراین مهم‌ترین کارکرد شیرابی و زنبورک این است که به یاد بیاوریم "چیا "دوستانی دارد که همواره در کنار او خواهند بود.

 

"سحرخیز "درباره نوع روایت انیمیشن "چیا"  افزود: این مجموعه به صورت اپیزودیک با تکنیک کات اوت، و برای اولین بار در تلویزیون در ابعاد 4K تولید شده است.

 

این کارگردان گفت: در تمامی قسمت‌ها علاوه بر طرح سوال و رسیدن به پاسخ، به موضوعات فرعی دیگری که در این میان به وجود می‌آیند پرداخته می‌شود. موضوعاتی کوچک اما مهم که به طور مستمر در طول مجموعه به آن‌ها اشاره می‌شود و گاه با زبان طنز روایت شده و نهایتا راهکارهایی نیز ارائه می‌گردد. در "چیا" همچنان تاکید بر این است که از نصیحت مخاطب دوری کنیم و در یافتن  راه حل مشکلات همراه شخصیت‌ها و مخاطب باشیم.

 

 تهیه کننده انیمیشن آواز زنبوران و مجموعه ی آدمک " بیان کرد: در مجموعه "چیا" تلاش کرده‌ایم با رعایت استانداردهای فنی و هنری جهانی، و نیز بهره‌مندی از جذابیت‌های روایی، به تولید صنعتی نزدیک شویم. تولید صنعتی الزاما به مفهوم تولید با کیفیت نازل‌تر نیست. بلکه مهمترین ویژگی تولیدات صنعتی، حجم بالای آن‌هاست. همه‌گیری بیماری کرونا و شرایط قرنطینه اگرچه تلخی‌های بسیاری داشت، اما فرصتی نیز برای رشد تولیدات پویانمایی صنعتی و تلویزیونی فراهم آورد. تقاضای بالا برای مجموعه‌های انیمیشن که مهم‌ترین بخش از سبد محصولات سرگرمی کودکان را تشکیل می‌دهند باعث شد که حجم مورد نیاز تولیدات در جهان به دوبرابر برسد. این فرصتی بی‌نظیر برای حرکت به سمت تولیدات صنعتی باکیفیت پویانمایی در ایران خواهد بود.

در این جشنواره قسمت چهارم چیا با عنوان «چیا شیر نمی‌خوره» در بخش ملی و بین‌الملل به نمایش درخواهد آمد.

 

سحرخیز پیرامون مهم‌ترین شاخصه حضور این انیمیشن در جشنواره پویانمایی ادامه داد:بدون شک کیفیت مهم‌ترین شاخص برای حضور در چنین جشنواره‌ای خواهد بود و آثار پویانمایی باید در تمامی زمینه‌ها از فیلمنامه، طراحی شخصیت و فضا، کارگردانی و متحرک سازی گرفته تا صداپیشگی، صداگذاری و موسیقی، از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند.

جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران همواره محلی برای حضور و رقابت آثار مهم انیمیشن جهان بوده‌است و طبیعتا حضور در این جشنواره برای تیم تولید بسیار خوشحال کننده است.

او در پایان خاطرنشان کرد:

شخصیت‌های پدر، مادر و مادربزرگ اگرچه به اندازه بچه‌ها در قصه حضور ندارند، اما درست در مواقعی که بیشترین نیاز به حضور آنان حس می‌شود برای رفع مشکلات و یا کمک و راهنمایی بچه‌ها وارد می‌شوند. با توجه به بازخوردهایی که از مخاطبین بزرگسال این مجموعه دریافت شده است، خوشبختانه به نظر می‌رسد تا حدی در زمینه ارائه پیام‌های مهم و مفید تربیتی به کودکان موفق بوده‌ایم. اما نباید فراموش کنیم که هر مجموعه انیمیشن خردسال و کودک، پیش از برخورداری از جنبه آموزشی ،باید سرگرم کننده باشد.

 

گفتنی است این انیمیشن ضمن حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران که از ۱۴ تا ۱۸ اسفند ماه درتهران برگزار خواهد شد، در 52 قسمت ۷ دقیقه ای تولید و قرار است 15 قسمت آن درنوروز ۱۴۰۱ از شبکه های سیما پخش گردد.

آخرین اخبار

آموزه های زندگی در «باغ قصه ها» سری جدید «باغ قصه ها» در قاب شبکه پویا 21 عنوان برنامه مرکز پویانمایی صبا در سیما به مناسبت محرم سلام بر شهید کانال کمیل مرکز پویانمایی صبا با ۵انیمیشن راهی بخش مسابقه پویانمایی فیلم شهر شد راه اندازی سامانه بروز رسانی تولیدات فاخر در مرکز صبا تابستان در صبا اغاز فصل 4 مجموعه پویانمایی«ماهی بادکنکی» نسخه سینمایی پویانمایی «سلام بر ابراهیم» آماده شد حضور فعال مرکز پویانمایی صبا در جشنواره پویانمایی تهران‎‎ درخشش مرکز پویانمایی صبا در بخش مسابقه تلویزیونی جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران موفقیت مرکز پویانمایی صبا در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضور فعال مرکز پویانمایی صبا در جشنواره پویانمایی تهران پخش انیمیشن گولوبولا با موضوع کرونا و بهداشت و درمان از شبکه نهال... فینگلیا به شبکه پویا رسید دنیای آبی در سایه روایت قصه، مهارت‌های زندگی را برای کودکان فرهنگسازی می‌کند انیمیشن پیامبران در قاب شبکه نهال پخش انیمیشن 4k «چیا» از شبکه پویا‎ در نشست خبری عوامل پویا نمایی «پهلوانان» عنوان شد؛ دو انتصاب در مرکز پویانمایی صبا سبک زندگی ایرانی در خانواده ایرانی یادداشت آقای لیوانی رییس محترم مرکز پویانمایی صبا در نوروز 1401 نوروز 1401 با برنامه های متنوع مرکز پویانمایی صبا ماه رمضان با « قصه های من و آقاجان در شبکه پویا» نسیم در بالاخونه می پیچد مجموعه پویانمایی «شکرستان» نوروز امسال در شبکه نسیم شبکه نهال میزبان «حاکم و حاتم» می شود «سارا و سامان» به شبکه پویا می آیند جزئیات اتفاقی عجیب در یک سایت معتبر جهانی فرزندان آفتاب در قاب شبکه امید مهدکودک حیوانات (فینگیلیا) با هدف هویت بخشی وتقویت اعتماد به نفس در خردسالان به تولید می رسد تدارک فصل جدید و دراماتیک «پند پارسی» در مرکز پویانمایی صبا درخشش مرکز صبا در هجدهمین اجلاس فناوری رسانه شخصیت‌های "پهلوانان" براساس ویژگی های ابرقهرمانی و فوق انسانی پردازش نشده اند/سری جدید پهلوانان نوروز۱۴۰۱ راهی آنتن می شود با بهره گیری از موضوعات روز در مجموعه "کوچولوهای کنجکاو" قوه تخیل کودکان را تقویت می کنیم باغ قصه ها در قاب شبکه دو گفتگو «دیباچه» با رئیس مرکز پویانمایی صبا «شکرستان» به نوروز می رسد تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی "چیا" ؛ فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است خانه ما در قاب شبکه نهال «ماهی بادکنکی» مهمان عید مخاطبان سیما مجموعه پویانمایی «چیا» به بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران راه یافت. شبکه امید روایتگر «قصه‌ های کهن» عروسک ها در «شبکه کوچک» منتقد می‌شوند «جعبه جورواجور» عیدانه شبکه پویا در دست تولید فارسی هویت ماست عنوان مجموعه ای است که به همت مرکز پویا نمایی صبا و با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال تولید است شبکه امید «قصه های شب چله» رو روایت می کند آخر هفته ها با انیمیشن «افسانه آرش»‎‎ مصاحبه روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا با بابک نظری تهیه کننده و کارگردان مجموعه نقاش کوچولو پخش انیمیشن 4k «چیا» از شبکه پویا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها