اپلیکیشن مرکز پویا نمایی صبا
دریافت نسخه اندروید

انیمیشن پهلوانان

انیمیشن پهلوانان

تهیه‌کننده:

علیرضا گلپایگانی

کارگردان:

سیاوش زرین آبادی

مجموعه «پهلوانان» در 5سری به تهیه‌کنندگی علیرضا گلپایگانی و کارگردانی سیاوش زرین آبادی با تکنیک دو بعدی برای گروه سنی کودک و نوجوان در مرکز پویانمایی صبا تولید شده است.

معرفی برنامه

داستان‌های این مجموعه همگی تخیلی بوده و وقایع آن در شهر خوارزم از شهرهای خراسان قدیم و در قرن هشتم هجری قمری می‌گذرد. شخصیت محوری قصه ها، پهلوان محمود قتالی خوارزمی ملقب به پوریای ولی، شاعر، عارف و ورزشکار نامی ایران زمین است که دارای شغل آهنگری بوده و اداره کننده تنها زورخانه شهر نیز هست. در زورخانه آداب و اخلاق جوانمردی و پهلوانی و فنون کشتی را به شاگردان خود می‌آموزد. 

در میان این شاگردان، سه جوان، یاور آهنگر، صفی نمدمال و مفرد سلمانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و پوریا به کمک آن‌ها به مبارزه علیه ظلم و بیدادگری حاکمان، داروغه‌ها و گزمه‌های زورگو می‌پردازد. 

این شخصیت‌ها تا حدودی نمایانگر طبقه‌ای از افراد در تاریخ ایران هستند که به نام‌های مختلفی از جمله عیاران، جوانمردان، فتیان، اهل فتوت و…از آن‌ها یاد شده است. ایشان عمدتا صاحبان حرفه و از طبقه پیشه وران عادی شهری بوده و در اعمال و گفتار و سلوک آن‌ها نوعی عرفان ساده و عوامانه دیده می‌شود که در فتوت نامه‌های به جا مانده از آن دوران منعکس است و بارزترین نمونه آن را می‌توان در اعمال و آداب زورخانه مشاهده نمود. 

همین روحیات و ویژگی ها، پهلوانان و جوانمردان ایرانی مطرح شده در این قصه‌ها را از موارد مشابه خود در دیگر ملل و فرهنگ‌ها مانند سامورایی ها، شوالیه‌ها و گلادیاتورها متمایز ساخته و سعی سازندگان مجموعه نیز بر آن بوده تا در ضمن سرگرم کردن و جذب مخاطب از طریق ساخت و پرداخت قصه‌هایی پرکشش و جذاب، با برجسته‌سازی این وجوه متمایز کننده، نسل جوان و نوجوان امروزی را با قهرمانان و شخصیتهای تاریخی و فرهنگی خود آشنا سازند. 

این مجموعه در بیشتر جشنواره‌های داخلی و خارجی حضور داشته و درسومین جشنواره بین‌المللی تلویزیونی جام جم، عنوان جایزه برترین کارگردان مجموعه و سریال شدند.

 

© تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی صبای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی مرکز پویا نمایی صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.