اپلیکیشن مرکز پویا نمایی صبا
دریافت نسخه اندروید

«مادر کونیکو» روایتی نو از مهاجر سرزمین آفتاب برای مخاطبان

تهیه‌کننده:

یداله تناور

کارگردان:

یداله تناور

پویانمایی تنها مادر شهید ژاپنی مرکز پویانمایی صبا در راستای تولید پویانمایی درباره چهره‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف، این بار به زندگی کونیکو یامامورا ( سبا بابایی)، تنها مادر شهید ژاپنی می پردازد. پویانمایی «مادر کونیکو» به کارگردانی و تهیه کنندگی یدالله تناور براساس کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» به زندگی مادر ژاپنی شهید محمد بابایی می‌پردازد.

معرفی برنامه

 

این پویانمایی که توسط حمید حسام و مسعود امیرخانی نویسندگان کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» در حال نگارش نهایی است، با فرمت کمیک موشن در قالب ۲۶ قسمت ۴ دقیقه ای مسیر تولید را طی می کند.

تناور تهیه کننده این برنامه افزود: محتوای قصه‌ها و ماجراهای این مجموعه برآمده از همان کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» خواهد بود اما در نگارش فیلمنامه این پویا نمایی سعی کردیم به لحاظ جلوه‌های روایی کمی متفاوت تر از نوع نگارش کتاب مهاجرسرزمین آفتاب پیش برویم، به همین جهت نویسندگان کتاب، مجدد نگارش این پویا نمایی را انجام دادند و هم اکنون به مراحل انتهایی نگارش فیلمنامه نزدیک می‌شوند.

کارگردان مجموعه پویانمایی «مادر کونیکو» با اشاره به اینکه هرقسمت از پویانمایی این مجموعه به‌گونه‌ای طراحی شده که پیام واحدی را منتقل کند گفت: ابتدای داستان از ژاپن و لحظه آشنایی خانم کونیکو یامامورا با همسر ایرانی‌اش شروع می‌شود.

وی افزود: این انیمیشن به زندگی خانم کونیکو یامامورا از زمان آشنایی با آقای بابایی که از ایشان خواستگاری کرد تا زمان فوت ایشان در ایران می‌پردازد، به طور کل در طول این ۲۶ قسمت فرازهایی از زندگی ارزشمند این بانو تصویر سازی می‌شود که از آشنایی و ازدواج وی با اسدالله بابایی، مهاجرت به ایران، همراهی با همسرش در جلسات قرآنی قبل از پیروزی انقلاب، اعزام فرزندش به جبهه و شهادتش، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه و... از جمله آنهاست.

تناور با بیان این مطلب که در حال حاضر حدود ۱۰ قسمت از داستان مجموعه نوشته شده، نریشن‌ها ضبط و موسیقی هم ساخته شده است خاطرنشان کرد: ما در این پویانمایی از دو نوع موسیقی ژاپنی و ایرانی استفاده کردیم، زمانی که فضای انیمیشن در ژاپن است موسیقی آن کشور شنیده می‌شود و بعد از اینکه داستان در ایران ادامه می‌یابد، موسیقی ایرانی پخش می‌شود.

کارگردان مجموعه پویانمایی «مادر کونیکو» تصریح کرد: نگاه به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی مادر کونیکو، برگزار ی و حضور درجلسات مذهبی در دوران قبل از انقلاب تا بعد از انقلاب و دفاع مقدس و همچنین پرداختن به مجموعه فعالیت‌های دیگر او مانند تدریس از موضوعاتی‌اند که این پویانمایی برمبنای آنها تولید می‌شود.

وی ادامه داد: این مجموعه می‌تواند الگوی مناسبی برای سنین مختلف در سطح جامعه باشد، در واقع او در مقام یک زن مسلمان با همسرش در طول زندگی یک همراه و یاور واقعی بود، به عنوان یک مادر در تربیت و به ثمر رساندن فرزندانش یک نمونه موفق به حساب می‌آید . اوکه یکی از فرزندانش در جنگ تحمیلی به درجه رفیع شهادت نائل شده به لحاظ زندگی فردی و اجتماعی از فعالان و پیشتازان انجام امور خیرخواهانه بود و در کنار فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه نیز به تدریس می‌پرداخت و تمام این مباحث، موضوعاتی هستند که در قالب روایت داستان‌هایی جذاب با فرمت کمیک موشن به مخاطب ارائه خواهد شد.

 

تناور با اشاره به تولید این مجموعه افزود: ساخت این مجموعه پویانمایی فصل بهار سال ۱۴۰۳ به اتمام می‌رسد.

کارگردان مجموعه پویانمایی «مادر کونیکو» با اشاره به همراهی مرکز پویانمایی صبا گفت: مرکز صبا یار و یاور گروه ما بوده، همراهی و مساعدت این مرکز ما را به تولید این اثر امیدوار کرده‌است.

 

وی با اشاره به ساختار تولید این اثر گفت: هم زمان که در حال تدوین قسمت‌های اولیه هستیم، نویسندگان این مجموعه نیز در حال باز نویسی و پرداخت نهایی قسمت‌های بعدی هستند. هر قسمت از این مجموعه ۴ دقیقه تولید شده‌است و اینکه روایت داستان باید به گونه ای پیش برود که هر قسمت دارای ماجرایی مستقل باشد.

تناور در پایان متذکر شد: روایت داستان این انیمیشن به گونه ای چیدمان شده که هر قسمت یک پیام و یک داستان مستقلی را به بیننده منتقل می‌کند، تنوع این داستان‌ها مورد توجه مخاطبین قرار خواهد گرفت و آنها با تصویر کاملی از زندگی خانم کونیکو آشنا خواهند شد.

گفتنی است «کونیکو یامامورا» مادر ژاپنی شهید محمد بابایی که به علت ضایعه تنفسی در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران بستری بود جمعه ۱۰ تیر ماه سال ۱۴۰۱ دارفانی را وداع گفت و به فرزند شهیدش پیوست. او تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی است، فرزند شهیدش جوان ۱۹ ساله‌ای بود که هم در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و هم در زمان جنگ تحمیلی با وجود سن کم راهی جبهه‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند که در عملیات والفجر یک در منطقه فکه به شهادت رسید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها

© تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی صبای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی مرکز پویا نمایی صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.